• تهران،میدان انقلاب، رو به روی سینما بهمن، ابتدای منیری جاوید، ساختمان بهمن، طبقه 6، واحد 601
 • تلفن تماس :  021-66410432
 • tavanagostar@outlook.com
 • شنبه - چهارشنبه   9 صبح - 3 عصر

آنچه در مورد استفراغ بی دلیل در کودک خود باید بدانید

به عنوان والدین، ما با فرزندانمان «اول»های زیادی را پشت سر می گذاریم، برخی شاد و برخی دیگر نگران کننده. یکی از تجربه‌های جدید که می‌تواند به‌ویژه ناخوشایند باشد، واکنش مبهوت یا ترسناک کودک شما برای اولین بار به استفراغ است.

ما با درماندگی کنار می‌آییم و سعی می‌کنیم به بچه‌هایمان اطمینان دهیم که، بله، حتی اگر این منطقی نیست، غذا گاهی اوقات می‌تواند در جهت اشتباه بالا برود. بچه ها فقط نمی فهمند چه اتفاقی می افتد یا چرا. آنها فقط می خواهند که متوقف شود و شما هم همینطور.

در حالی که استفراغ معمولاً نشانه ویروس معده است، تشخیص استفراغ غیرقابل توضیح در کودک می تواند دشوارتر باشد و می تواند نگران کننده باشد.

علت استفراغ چیست و چرا اتفاق می افتد؟


استفراغ به خودی خود یک بیماری یا بیماری نیست. این نشانه مشکل دیگری است. یافتن علت زمینه ای کلید درمان آن است.

گاهی اوقات، دوره های استفراغ خفیف و کوتاه مدت هستند. اغلب اوقات، کودک شما ممکن است به طور ناگهانی شروع به بیرون زدن کند. مواقع دیگر، استفراغ نشانه چیز جدی تری است.

«کودکان، به‌ویژه کوچک‌ترها، می‌توانند نسبت به باکتری‌های خاص حساس‌تر باشند، و آنها را در برابر ویروس‌ها یا مسمومیت‌های غذایی مستعدتر می‌کند.» “آنها مانند بزرگسالان با سیستم ایمنی پیشرفته تر پاسخ نمی دهند.”

عوامل سنی


آنها ممکن است برای بیان احساس خود دچار مشکل شوند. و بسیاری ممکن است به سن کودک شما بستگی داشته باشد.

در نوزادان و کودکان نوپا، گاهی اوقات یک مسئله آناتومیکی (که از بدو تولد وجود دارد) مسئول است. به عنوان مثال، ارتباط بین لوله غذا و معده آنها به طور کامل توسعه نیافته است و بالا آمدن مواد را آسان تر می کند.در بیشتر موارد، پزشک اغلب می‌تواند آن را قبل از رسیدن فرزند شما به بزرگسالی برطرف کند.

در نوزادان، ممکن است تف کردن بیش از حد یا ریفلاکس مشاهده شود . او اضافه می کند که در کودکان نوپا، معمولاً ویروس معده است.

در کودکان بزرگتر، پزشک شما ممکن است سایر علل استفراغ ناگهانی، از بیماری های رایج (مانند عفونت ویروسی) تا شرایط اضطراری (مانند مصرف بیش از حد مواد سمی یا آپان) را در نظر بگیرد.

سایر علل احتمالی

بسته به دامنه علائم، پزشک کودک شما ممکن است مشکلات معده یا گوارشی را بررسی کند، از جمله:

 • زخم معده
 • بلوک روده (از کار افتادن عصب روده)
 • پانکراتیت
 • بیماری التهابی روده
 • تنگی پیلور (شرایطی که از عبور غذا از معده به روده کوچک جلوگیری می کند.)

در نهایت، استفراغ پاسخ بدن ما به یک محرک مضر یا احساسی است که درست نیست و می‌خواهد از شر آن خلاص شود. و در مورد معده، یکی از دو راه وجود دارد که همه چیز می تواند حرکت کند. می تواند یا به جلو حرکت کند، یا می توان آن را به عقب راند. و این یک سیگنال است که چیز بدی است – خطرناک است، ممکن است به ما آسیب برساند و بدن ما بخواهد از شر آن خلاص شود.

در موارد دیگر، پزشک شما ممکن است نشانه‌هایی از شرایط با جنبه روان‌شناختی قوی مانند پرخوری عصبی را ببیند . همچنین مواقعی وجود دارد که ممکن است به بارداری مشکوک شوند.

درمان استفراغ در کودکان

اگر کودک شما بیماری دارد که باعث استفراغ می شود، دکتر گلدمن و دکتر فرایبرگ این نکات را ارائه می دهند:

 • مایعات بدهید. کودک خود را به نوشیدن آب یا سایر مایعات آبرسانی تشویق کنید. از مصرف آب میوه های حاوی قند بالا (سیب، گلابی، گیلاس) و نوشیدنی های ورزشی خودداری کنید.
 • مجبور به غذا خوردن نکنید. به یاد داشته باشید، معمولاً کودکان در طول فرآیند استفراغ اشتهای کمی دارند یا اصلاً اشتها ندارند. آنها را از نظر کم آبی تحت نظر بگیرید ، اما آنها را مجبور نکنید که غذا بخورند.
 • آهسته و کم غذا بخورد. هنگامی که استفراغ متوقف شد، می توانید به کودک خود کمک کنید تا با مقادیر کمی کربوهیدرات های پیچیده (برنج، سیب زمینی، نان) به رژیم غذایی عادی خود بازگردد. دکتر فرایبرگ می گوید: «این غذاها معده آنها را تحریک نمی کنند. از غذاهای تند یا اسیدی خودداری کنید، زیرا مخاط معده آنها را تحریک می کند.

علائم کودک خود را با دقت تماشا کنید و اگر استفراغ ادامه یافت یا دوباره شروع شد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای مشخص کردن مشکل همکاری کنید.

اگر نوزادی دارید که استفراغ می کند، توصیه ها بر اساس شیر مادر یا شیشه شیر متفاوت است:

 • شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند. ادامه دهید و شیر بدهید (مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما خلاف آن را بگوید). اما ایده خوبی است که در ابتدا برای دوره های کوتاه تری به دفعات بیشتر شیر بدهید. اگر استفراغ بهبود یافت، تغذیه عادی را از سر بگیرید. اگر نه، ظرف 24 ساعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
 • شیرخوارانی که با شیر خشک تغذیه می شوند. هر 15 دقیقه به مدت دو تا سه ساعت به کودک خود 1 تا 2 قاشق غذاخوری مایع آبرسانی مجدد بدهید. اگر کودک شما دوباره استفراغ کرد، پس از 30 دقیقه دوباره امتحان کنید. اگر وضعیت نوزادتان بهبود یافت، تغذیه عادی را از سر بگیرید. در غیر این صورت، ظرف 24 ساعت به دنبال مراقبت باشید.

پیشگیری از استفراغ در کودکان

گاهی اوقات بچه ها بیمار می شوند. آنها با ایجاد سیستم ایمنی قوی تری دچار بیماری می شوند.

ایجاد عادات خوب در شستن دست ها می تواند به کودک شما کمک کند تا از برخی بیماری هایی که باعث استفراغ می شود جلوگیری کند. کودکان خود را تشویق کنید که دست های خود را به طور مرتب با صابون و آب گرم حداقل به مدت 30 ثانیه بشویند. به آن‌ها یادآوری کنید که ناخن‌ها و بین انگشتان خود را نیز بمالند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

یک دوره کوتاه استفراغ معمولاً نگران کننده نیست. اما اگر علائم خاصی با استفراغ همراه باشد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

مراقب کاهش ادرار در هر کودکی باشید که با استفراغ مشکل دارد. برای نوزادان، این به معنای عدم پوشک خیس در عرض شش ساعت است. همچنین، اگر کودک شما استفراغ جهنده را تجربه می کند، با پزشک خود تماس بگیرید.

در همه بچه ها، مراقب رنگ سبز در استفراغ و همچنین تب 38.8 درجه سانتیگراد یا تب 38.3 درجه سانتیگراد برای بیش از سه روز باشید.

همچنین به دنبال علائم کم آبی بدن باشید:

 • عدم اشک در هنگام گریه کردن.
 • دهان خشک.
 • چشمهای گود رفته.
 • دست ها و پاهای خنک و لطیف.
 • کمبود انرژی.

اگر کودک شما دچار استفراغ می شود و نمی تواند چیزی را قورت بدهد، به خصوص مایعات، پس واقعاً باید توسط پزشک معاینه شود. آنها ممکن است برای دریافت مایعات از طریق IV (رگ گرفتن) به کمک نیاز داشته باشند تا مطمئن شوند که به خوبی هیدراته (آبرسانی) می شوند.

اگر هر گونه علائمی برای شما نگران کننده است، با پزشک یا مراقبین بهداشتی خود تماس بگیرید.

استفراغ یکی از آن علائمی است که همه ما از آن می ترسیم، به خصوص برای کودکانمان. به یاد داشته باشید که پزشک شما برای کمک در آنجاست.

اگر سؤال یا نگرانی دارید، حتماً به دنبال مراقبت پزشکی باشید. از ملاقات یا صحبت با یک پزشک دریغ نکنید تا ببینید چه کمکی می‌تواند انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »