• تهران،میدان انقلاب، رو به روی سینما بهمن، ابتدای منیری جاوید، ساختمان بهمن، طبقه 6، واحد 601
 • تلفن تماس :  021-66410432
 • tavanagostar@outlook.com
 • شنبه - چهارشنبه   9 صبح - 3 عصر

پرستار کودک

پرستار کودک

پدر و مادر شدن تجربه جدید و بسیار لذت بخشی است. اما در عین حال انجام وظایف مرتبط با کودک کار آسانی نیست. هر کودک تازه متولد شده نسبت به دیگری خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارد. بنابراین باید مطابق با نیازها و ویژگی های هر کودک برای آنها برنامه ریزی مشخصی انجام داد. امروزه به دلیل اشتغال گسترده مادران و گاها دوری از خانواده و نبود وقت کافی برای برطرف کردن تمامی نیازهای کودک، خانواده ها برای رشد و تربیت کودکان خود به کمک کسانی نیاز دارند که به صورت کاملا حرفه ای و مسولانه انجام امور کودک را به عهده بگیرند.

چرا والدین تمایل دارند از خدمات پرستاری در منزل استفاده کنند؟

خانواده ها اغلب تمایل دارند از خدمات مراقبتی- پرستاری در منزل استفاده کنند، زیرا معتقدند فرزندشان در خانه خود احساس امنیت بیشتری دارد. همچنین برخی والدین درشیفت هایی بجز از ساعات اداری کار میکنند در نتیجه مراقبت ازفرزند در منزل بهترین گزینه خواهد بود. در مراقبت کودک در مهد کودک ها و مراکز خارج از منزل نیاز به رفت آمد والدین برای تحویل دادن و تحویل گرفتن کودک است. اما مزیت دیگر استفاده از خدمات مراقبتی – پرستاری کودک در منزل هزینه و زمان زیادی ذخیره میشود و والدین نگرانی از این لحاظ ندارند. مراکز خدمات مراقبتی – پرستاری کودک انعطاف پذیری بسیاری دارد و برای افرادی که برنامه مشخصی برای استفاده از خدمات ندارند مناسب است.

پرستار کودک در منزل کیست؟

مراقب کودک یک فرد آموزش دیده و متخصص در حیطه کار با کودکان است و محل کار او در منزل کودک است. پرستار به خواسته خانواده استخدام میشود و سعی بر رفع نگرانی و توجه به نیاز های خانواده دارد. یک پرستار میتواند به صورت تمام وقت یا پاره وقت در کنار خانواده باشد. پرستار به عنوان فردی قابل اعتماد همراه و همدم کودک است و تمامی امور شخصی، تربیتی و تغذیه کودک را انجام میدهد.

انواع خدمات پرستاری کودک

زمانی که مراکز ارائه دهنده خدمات مراقبتی – پرستاری کودک در اطراف شما وجود دارد بهترین راه حل برای مراقبت از کودک در محیط خانواده و به دور از استرس، استفاده از پرستاران و مراقبین کودک است. در این مراکز تعداد زیادی مادر با عنوان مادریار، کودک یار و روانشناس کودک که میتوانند در امر مراقبت از نوزاد یا کودک شما به شما کمک کنند، اماده همکاری هستند. طیف متنوعی از خدمات مراقبتی از نوزاد و کودک در مراکز خدمات مراقبتی – پرستاری کودک با توجه به نیاز و شرایط خانواده ارائه میشود. این خدمات شامل مراقبت از کودک، انجام اموز شخصی کودک، تغذیه و شست و شو، آموزش و بازی و در موارد تخصصی و بیماری های  کودک مراقبت و کار با شرایط ویژه کودک انجام میشود.

خدمات مراقبتی 24 ساعته از کودک

ما میدانیم که مراقبت از نوزاد و کودک به صورت تمام وقت برای مادران کاری استرس آور و پر زحمت است. میتوان با استفاده از کمک خدمات مراقبتی – پرستاری کودک آموزش دیده و با تجربه نیازها ی کودک را به راحتی براورده کرد و آرامش را برای خانواده به ارمغان آورد. مراکز خدمات مراقبتی – پرستاری کودک به صورت 24 ساعته میتوانند از نوزاد تازه متولد شده و کودک مراقبت کند. پرستاران و مراقبین کودک همچنین میتوانند نیازهای مادر در زمینه رشد و تربیت کودک را شناسایی کنند و به آنها آموزش های لازم را ارئه دهند. این اطلاعات میتواند در زمینه: تعداد دفعات شیردهی، خواب نوزاد، بهداشت فردی نوزاد، آرامش مادر و تربیت کودک باشد. پرستاران مجرب میتوانند به مادر کمک کنند در مسیر جدید خود به سهولت و پر انرژی قدم بردارند.

هزینه خدمات مراقبتی – پرستاری در منزل

والدین تمایل دارند بهترین کیفیت خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل را با مناسب ترین هزینه دریافت کنند. تعرفه های خدمات پرستاری در منزل سالیانه توسط شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به مراکز خدمات مراقبتی و پرستاری ابلاغ می شود. باید به این نکته توجه داشت که شرایط خانواده ها و خدماتی که مد نظر دارند بسیار متفاوت است و میتواند بر هزینه پرداختی تاثیرگذار باشد.

مشاوره رایگان

ارتباط مستقیم با کارشناسان موسسه پرستاری تواناگستر

مزایای استخدام پرستار بچه

قطعا استخدام پرستار کودک در منزل مزایای زیادی برای والدین و خود کودک دارد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره کرده‌ایم:

 • کاهش مسئولیت‌های والدین و ایجاد فرصت مطلوب برای ایجاد ارتباط با فرزندان:
  با بهره‌گیری از خدمات پرستار کودک در منزل، والدین می‌توانند برخی از مسئولیت‌هایشان را به پرستار، واگذار نمایند؛ بنابراین، فرصت بیشتری برای وقت‌گذرانی و برقراری ارتباط با فرزندانشان، به دست آورند.
 • بهبود ارتباط والدین با یکدیگر:
  والدین، کمتر درگیر روزمرگی و فعالیت‌های خانه می‌شوند، در نتیجه زمان بیشتری برای وقت گذراندن با خانواده و یکدیگر خواهند داشت؛ در نتیجه، باعث ایجاد محیط صمیمی و خانوادگی می‌شود.
 • بهبود ارتباطات اجتماعی والدین با سایرین:
  والدین با بهره‌گیری از خدمات پرستار نوزاد، بیش از پیش می‌توانند به سایر فعالیت‌ها و ارتباطات اجتماعی بپردازند.
 • افزایش اطمینان و آرامش خاطر والدین:
  حضور پرستار در منزل، به والدین امکان می‌دهد تا به‌راحتی به فعالیت‌های خود همانند مراجعه به محل کار، تحصیل و …، بپردازند؛ همچنینن، به دلیل داشتن فردی با تجربه در کنار فرزندانشان، احساس اطمینان و آرامش خاطر بیشتری خواهند داشت.
 • آموزش و رفتار پرستاری متناسب با نیازهای کودک:
  پرستار بچه، می‌تواند به والدین کمک کند تا بهترین روش‌های پرورش و تربیت کودک را به کار گیرند. علاوه بر این، وی می‌تواند به والدین نکات مهمی در خصوص تغذیه، بهداشت و سلامت کودکان ارائه کند و نحوه‌ی مراقبت از کودکان را به طور صحیح به آنها آموزش دهد. این باعث خواهد شد که والدین بهتر بتوانند نیازهای کودک خود را تامین کرده و بتوانند راحت‌تر از پس مشکلاتی که در زمینه‌ی پرورش کودک با آن مواجه می‌شوند، برآیند.

قیمت پرستار کودک چگونه تعیین میشود؟

عوامل مختلفی همچون تعرفه قانونی، تعداد کودکان، سن کودکان، وضعیت سلامت جسمی و روانی کودک، مکان زندگی پرستار و میزان تحصیلات و تجربه او بر محاسبه میزان دستمزد پرستار کودک تاثیر‌گذار است. در ادامه این موارد تاثیرگذار در نرخ و هزینه پرستار کودک را به اختصار شرح می‌دهیم:

تعرفه پایه و قانونی

تعرفه پایه قیمت پرستار کودک در منزل، سالانه توسط مراجع ذی‌صلاح مانند شورای عالی بیمه و نظام پرستاری به مراکز خدمات پرستاری در منزل ابلاغ می‌شود.

تعداد کودکان

هرچه تعداد کودکانی که به مراقبت نیاز دارند بیشتر باشد، بالطبع مسئولیت‌ها و تعرفه‌ پرستار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سن کودکان

نگهداری از نوزادان و کودکان نوپا به مهارت و توجه بیشتری نیاز دارد، اما کودکان بزرگتر وابستگی کمتری به پرستار دارند.

وضعیت سلامت کودک

در شرایطی که کودک دچار معلولیت یا بیماری های خاص جسمی یا ذهنی باشد، مسئولیت‌های بیشتری برعهده پرستار خواهد بود.

ساعات حضور پرستار

از مهم‌ترین عوامل در محاسبه دستمزد پرستار، مدت زمان حضور پرستار در کنار بچه یا نوزاد است. شیفت‌های کاری پرستار معمولاً به صورت شبانه، روزانه یا شبانه‌روزی دسته‌بندی می‌شود که به صورت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت قابل‌ مذاکره خواهد بود.

مکان زندگی

میزان فاصله بین محل زندگی پرستار و مکان خدمت او، یکی دیگر از عوامل مؤثر بر میزان دستمزد پرستار کودک است. هر چه این فاصله بیشتر باشد، پرستار زمان و هزینه بیشتری صرف تردد خواهد کرد که بالابردن دستمزد او را در پی خواهد داشت.

تحصیلات و تجربه

پرستارانی که از تجربه و تحصیلات بیشتری برخوردار هستند، در ارائه خدمات مراقبتی، سرعت عمل و دقت بیشتری دارند.

ویژگی پرستار خوب برای کودک

اگر می‌خواهید پرستار خوب و مناسبی برای کودک خود انتخاب کنید سعی کنید مراقب کودک این ویژگی‌ها را داشته باشد. این‌گونه خیالتان راحت خواهد بود که کودک شما در کنار فردی قابل اعتماد، دلسوز و مهربان است.

صبر

صبوری مهم‌‌ترین خصلت یک پرستار کودک موفق است. گاهی ممکن است کودکان موقعیت‌های استرس‌زا و ناراحت کننده‌ای به‌وجود آورند و از دستورالعمل‌های پرستار پیروی نکنند. در این شرایط، تنها یک پرستار صبور، قادر به حفظ آرامش و مدیریت اوضاع آشفته خواهد بود.

مهارت های ارتباطی

برقراری ارتباط مثبت و مؤثر، از مهم‌ترین ویژگی‌های پرستار کودک بشمار می‌رود. مهارت پرستار در ایجاد ارتباط مؤثر با کودک با توجه به شرایط سنی او بسیار مهم است. از طرف دیگر پرستار نوزاد، باید مداوم با والدین یا سایر اعضای تیم مراقبت از کودک در ارتباط باشد.

نگرش مثبت به کودکان

علاقه ذاتی به صرف زمان با کودکان، یکی از مهم‌ترین خصلت‌های یک پرستار بچه خوب است. معمولاً هر چه پرستار در کنار کودکان احساس راحتی و همدلی بیشتری داشته باشد؛ در انجام وظایف محوله اعتمادبه‌نفس بهتری نشان می‌دهد.

پرانرژی و با استقامت

کودکان می‌توانند تمام روز بدون توقف، بازی کنند و انرژی زیادی برای کشف دنیای پیرامون خود دارند. در این شرایط استقامت و توانایی پرستار در همراهی با کودکان بسیار مهم است. از سویی دیگر توانایی‌های فیزیکی پرستار باید در حدی باشد که امکان در آغوش گرفتن و حمل کودکان در فواصل کوتاه را داشته باشد.

مهارت‌های کودکیاری

یک پرستار خوب باید انسانی تحصیل‌کرده، مراقب و مسئولیت‌پذیر باشد. عموماً پرستاری که از آگاهی کافی در خصوص ویژگی‌های جسمی و ذهنی کودکان و  کمک‌های اولیه برخوردار باشد، در ارائه خدمات خود موفق‌تر عمل می‌کند.

استفاده از پرستار شخصی یا شرکت های پرستاری ؟

اعتماد، عامل شماره یک در استخدام یک پرستار بچه است. اگر خوب تحقیق کرده باشیم از اینکه بچه‌هایمان را با پرستار بچه رها کنیم، ترس و ارعاب بر ما غلبه نمی‌کند. همانطور که می‌دانید پرستار کودک باید بخشی از روز و یا حتی به‌طور شبانه‌روزی از کودک شما مراقبت کند؛ بنابراین برای این‌که بتوانید به او اعتماد کرده و فرزند خود را به او بسپارید؛ باید پرستاران را به‌دقت غربالگری کنید و از فیلترهای زیادی را رد کنید.

بنابراین برای نگهداری کودک در خانه باید مراقبت و نظارت بر عملکرد همه جانبه پرستاران پس از اعزام پرستار به منزل انجام شود. استخدام پرستار در بین دوستان و یا سایت‌ها و پلتفرم‌هایی که برای این منظور طراحی نشده‌اند، نه تنها می‌تواند به نفع شما و ‌فرزندانتان نباشد؛ بلکه باعث ایجاد مشکل نیز می‌شود. هر گونه کوتاهی آموزشی چه در مهدکودک چه در خانه و یا عدم مهارت کافی در مراقبت از کودک شما می‌تواند سلامت کودک شما را به خطر بیندازد.

از آنجایی که مراقبت از بچه فرآیند حساسی است که نیاز به صبر، پشتکار، مهارت و مسئولیت دارد؛ به یاد داشته باشید که نمی‌توان به همه موسسات اعتماد کرد.

بنابراین به موسساتی مراجعه کنید که ضمن داشتن سابقه خدمات پرستاری، به صورت دوره ای و مستمر بر عملکرد پرستاران و کارکنان آن نظارت داشته باشند و مراجعین قبلی همواره از این موسسه و خدمات ارائه شده راضی باشند. شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با رائه خدمات پرستار کودک جهت نگهداری و مراقبت از کودک دلبند شما بهترین انتخاب جهت همشهریان عزیز تهرانی است. برای درخواست پرستار کودک با کارشناسان حرفه‌ای ما در تماس باشید.

پرستار کودک

مراکزی که به موسسه ما اعتماد کردند

Translate »