• تهران،میدان انقلاب، رو به روی سینما بهمن، ابتدای منیری جاوید، ساختمان بهمن، طبقه 6، واحد 601
  • تلفن تماس :  021-66410432
  • tavanagostar@outlook.com
  • شنبه - چهارشنبه   9 صبح - 3 عصر

گفتار درمان

گفتار درمانی به رفع  اختلالات و مشکلات ارتباطی، زبانی و گفتاری در کودکان و بزرگسالان می‌پردازد و در واقع سعی می‌کند با استفاده از روش‌های مفید و کاربردی اقدام به رفع آن‌ها نماید.
یکی از مهم‌ترین موضوعات در درمان اختلالات زبانی و گفتاری شروع به موقع درمان است. متاسفانه گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی مانند عدم دسترسی سریع به کلینیک‌های گفتار درمانی برخی افراد از شرکت در جلسات گفتار درمانی صرف نظر کنند.
یکی از بهترین گزینه‌ها برای این افراد استفاده از خدمات گفتار درمانی در منزل است. حضور درمانگر در منزل نه تنها  باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، بلکه باعث افزایش بازدهی جلسات گفتار درمانی می‌شود. در صورت تشخیص گفتاردرمانگر، خدماتی مانند پزشک در منزل و ویزیت فرد بیمار نیز می تواند روند بهبود بیمار را سریع تر پیش ببرد. تجربه ثابت کرده است که افراد در حین استفاده از خدمات گفتار درمانی در منزل، فرد ممکن است نیازمند خدماتی مانند کاردرمانی در منزل یا فیزیوتراپی در منزل نیز باشد که در چنین شرایطی استفاده از این خدمات نیز میسر خواهد بود.

روش های گفتار درمانی

گفتار درمانی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های توانبخشی است که با شناسایی اختلالات گفتاری به درمان آن‌ها می‌پردازد. گفتار درمانی در درمان آسیب‌های گفتاری مانند لکنت زبان، اختلالات تولیدی و تلفظی، زبان پریشی، اختلالات صوت و صدا و غیره می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
یکی از مهم‌ترین فاکتورها در اثر بخشی روش گفتاردرمانی مداخله به موقع برای درمان آسیب‌های گفتاری است. متاسفانه عدم درمان زود هنگام می‌تواند روند بهبودی را طولانی‌تر کرده و میزان بهبودی را کاهش دهد.
گفتاردرمانی از روش‌های مختلفی برای درمان اختلالات گفتاری استفاده می‌کند که در حالت کلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:
روش مبتنی بر کنترل و نظارت بر سرعت گفتار: در این روش  فرد سعی می‌کند با سرعت پایین جملات کوتاه را بگوید. با کاهش سرعت گفتار، افراد می‌توانند راحت‌تر کلمات را ادا کنند و توجه بیشتری داشته باشند. از طرف دیگر در این روش برای این که فرد بتواند بدون وقفه صحبت کند از وی خواسته می‌شود که حروف صدادار را کشیده بیان کند. درمان‌گر در روش مبتنی بر کنترل و نظارت بر سرعت گفتار با کمک به تنظیم تنفس فرد، شرایط گفتار وی را بهبود می‌بخشد که می‌تواند نتایج بسیار مطلوبی را به همراه داشته باشد.
روش اصلاح گرفتگی زبان: در این روش تمرکز بر روی کاهش اضطراب و ترس افراد است. همان طور که قبلا اشاره کردیم یکی از فاکتورهای موثر در شروع لکنت زبان و یا تشدید آن، فشار روانی است. این روش شامل چهار مرحله است که عبارتند از: کشف و شناسایی، از بین بردن حساسیت‌های فردی، اصلاح و تثبیت.

اهمیت گفتاردرمانی در منزل

طبق مطالعات انجام شده کودکانی که در منزل توسط یک درمانگر درمان شده‌اند نسبت به سایر کودکانی که به صورت گروهی و در بیرون از منزل خدمات گفتاردرمانی را دریافت می‌کنند، پیشرفت قابل ملاحظه‌تری داشته‌اند.
از طرف دیگر ممکن است افراد بزرگسال نیز به دلایل مختلف مانند بیماری و یا  دور بودن کلینیک‌های ارائه دهنده خدمات درمانی امکان حضور در جلسات گفتاردرمانی در خارج از منزل را نداشته باشند. متخصصین گفتاردرمانی در منزل با استفاده از ابزار و روش‌های مختلف به افرادی که دچار اختلالاتی مانند لکنت زبان هستند کمک می‌کنند تا بدون نیاز به خروج از منزل پروسه درمانی خود را تکمیل کنند.
افرادی که نیاز به درمان دارند نباید از توجه به این نکته غافل شوند که باید در سریع‌ترین زمان ممکن خدمات گفتار درمانی را دریافت کنند و زمان طلایی برای شروع درمان را از دست ندهند. با گذشت زمان درمان آسیب نیازمند صرف هزینه و وقت بیشتری خواهد بود.

تعرفه

  • گفتار درمانی در منزل200,000 - 300,000 تومان
Translate »